Co je nového?

Novinky z naší světové organizace TM (česky/anglicky)

Pranajama - dýchací cvičení

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Dýchací cvičení v Mahariši ájurvédě jsou jemnou formou vyrovnávání dechu - přecházení z jedné nosní dírky do druhé technikou nazývanou Pranajama. Jejím účelem je vytvořit pravidelnější respirační rytmus, který zase má zklidňující účinek na celý nervový systém a proto je na našich klinikách nazývána "neuro-respiračním" cvičením. Několik minut vyrovnaného dýchání, v sedě se zavřenýma očima poskytuje značnou relaxaci. Mnoho lidí poté cítí příjemnou lehkost hlavě a teplé sálání uvnitř. Pranajama je nejlepším úvodem k meditaci, poněvadž nenásilně soustřeďuje pozornost dovnitř a redukuje rozptýlené myšlenky a "šum", který obvykle vyplňuje mysl.


Moderní medicína objevila, že mozkové funkce jsou rozděleny mezi pravou a levou hemisféru, z nichž každá přispívá svým zřetelným podílem. Aktivita pravé poloviny mozku je intuitivní a pocitová. Aktivita levé poloviny je racionální a organizovaná. Použitím techniky Pranajamy našla ájurvéda způsob jak "mluvit" s oběma hemisférami a přivézt je do ájurvédy do rovnováhy. Když se dech stane vyrovnanější, dojde k několika věcem, přenášíte své dýchání z pravé do levé nosní dírky v pravidelných intervalech, vaše mysl se stane čistější a bělejší a jedna strana těla není znatelně slabší než druhá.
Doporučujeme 5 minut pranajamy každé ráno a večer jako součást ideálního ajurvédského denního režimu.

Několik rad předtím, než začnete:
* Je nutno vyhnout se jakékoliv formě námahy a úsilí. Jestliže začnete cítit závratě nebo začnete lapat po dechu, na chvilku přestaňte a klidně seďte s očima zavřenýma, dokud se opět nebudete cítit normálně. Nesnažte se prudkým smrkáním vyčistit ucpanou dírku a nedoporučuje se používat na uvolnění nosu před začátkem antihistaminika. Máte-li nosní dutiny zablokované alergii nebo rýmou, prostě vynecháte pranajamu, dokud se nevyčistí přirozenou cestou.

* Je normální, že se sliznice stahují, když se poprvé učíte dělat toto cvičení. Prostě je nechte uvolnit se. Po několika dnech se normálně přizpůsobí novému režimu.

* Provádějte pranajamu v klidné tiché místnosti bez rádia, hudby nebo televize a oči nechte zavřené. Kdykoli pocítíte neklid nebo rozrušení, přestaňte na minutu se cvičením, ale nevstávejte okamžitě. Seďte klidně, s očima zavřenýma, dokud se zase nebudete cítit uvolnění. Jestliže nepříjemný pocit přetrvává, lehněte si na několik minut, dokud ten pocit nepřejde.

* Nikdy nezadržujte dech, ani nepočítejte kolik sekund nadechujete nebo vydechujete. Tyto pokyny je někdy možné vidět v učebnicích jógy, nebo jsou vydávány učiteli jógy. Všechny takovéto praktiky jsou v protikladu s účelem tohoto cvičení, což je nechat tělo, aby si vyrovnalo svůj dech samo. Váš přirozený rytmus dýchání je pro vás správný.

Jak provádět vyrovnané dýchání - pranajamu

Najděte si pohodlnou židli, která vám umožní sedět zpříma, s narovnanou páteří a s oběma nohama na zemi. Nejlépe je nenaklánět se dozadu, když děláte pranajamu. Zavřete oči nechte mysl odpočívat a pravou ruku, dejte do polohy, podle obrázku palec přijde vedle pravé nosní dírky a dva Prostřední prsty vedle levé.
Při provádění tohoto cvičení jemně stiskem uzavírejte napřed jednu dírku, potom 2., přičemž normálně dýcháte. Aby se ruka neunavila, je dobré si opřít loket žebra, ale neopírejte si její o židli nebo o stůl odstavec dva odstavce základní rytmus pranajamy je tento:  
1.    Jemně uzavřete pravou nosní dírku palcem a pomalu vydechněte levou dírkou. Zlehka se nadechněte levou dírkou.
2.    Uzavřete levou nosní dírku prostředním prstem a vydechněte pravou dírkou. Zlehka se nadechněte pravou dírkou.
3.    Střídejte tak to nosní dírky po dobu 5 minut. Potom spusťte ruku dolů a pohodlně seďte opření s očima zavřenýma jednu až dvě minuty.
Můžete okamžitě přejít k meditaci, jestli je to vaše další činnost.
Povšimněte si, že začínáte každý dech výdechem a dokončuje jej nádechem. Je to odlišné od většiny západních dechových cvičení, která začínají hlubokým nádechem. V pranajamě nemusíte dýchat zhluboka, nechte svůj dech přicházet přirozeně, ale o trochu pomaleji a hlouběji než obvykle. Máte-li kdykoliv pocit, že potřebujete dýchat ústy, klidně to udělejte a potom se vraťte k cvičení, jakmile se zase cítit příjemně. U mnoha lidí se způsob dýchání občas mění. Je to normální a je to dobré znamení že se dostáváte k vyrovnanější mu stylu dýchání.

In: Perfektní zdraví. Jednota mysli a těla
Deepak Chopra MD

O nás

Globální země světového míru, z.s. je součástí mezinárodní organizace a oficiálně učí techniku Transcendentální Meditace.
Ochrana osobních údajů

Mezinárodní stránky

© 2023 Globální země světového míru, z.s. All Rights Reserved.
Technika Transcendentální Meditace není náhradou za profesionální lékařskou péči. V případě potřeby, co se týče vašeho zdravotního stavu, konzultujte svého lékaře.